Velbere

Na jakie produkty jest popyt

Na jakie produkty jest popyt – jak zbadać zapotrzebowanie?

Najlepszymi sposobami na zidentyfikowanie popytu na rynku w 2023 są ankiety, sprzedaż krzyżowa i badanie potrzeb. W tym artykule dowiesz się, jakie produkty są obecnie najbardziej popularne i jak dzięki tym informacjom możesz tworzyć swoje strategie marketingowe.

Co to jest popyt?

Popyt – to zapotrzebowanie na dany produkt. Aby sprawdzić, jaki popyt będzie się pojawiał w przyszłości należy zbadać:

 • kto będzie go kupować (demografia),
 • gdzie i w jakim czasie (lokalizacja i czas),
 • ile razy dziennie/tygodniowo/rocznie itp.,

Kupujemy te produkty tylko jeśli jest popyt, a więc odbiorcy są gotowi płacić za daną usługę lub towar, chcąc mieć go w swojej ofercie. Niestety nie da się wejść do sklepu i samemu sobie sprzedawać produktów. Musisz po prostu umiejscowić swoje usługi w odpowiednich miejscach i czasach tak by wykreować „popyt” na niego!

Zbadaj, czego potrzebują Twoi klienci

Kolejnym krokiem jest dowiedzenie się, czego chcą Twoi klienci. Zadawanie im pytań i uważne słuchanie pomoże Ci lepiej poznać ich potrzeby, dzięki czemu będziesz mógł tworzyć dla nich przydatne produkty.

Powinieneś zapytać:

 • Co obecnie robią (to powie Ci, jak duży jest już popyt).
 • Jak się czują z obecnym rozwiązaniem? (To powie Ci, jak bardzo są skłonni do zmiany lub wypróbowania czegoś nowego)
 • Czy mają jakieś problemy z obecnym sposobem działania? (To da Ci wgląd w obszary, które wymagają poprawy)

Zapytaj ludzi za pomocą ankiety

Ankiety są jednym z najskuteczniejszych sposobów zbierania informacji o klientach.

Ankiety są przydatne, ponieważ nie wymagają od Ciebie wydawania dużych pieniędzy na reklamę lub inne drogie formy badań. Pozwalają również uzyskać informacje zwrotne od dużej liczby osób jednocześnie, co może być trudne, jeśli Twoja firma działa offline lub wiąże się z interakcjami twarzą w twarz z klientami. Ankiety mogą pomóc Ci zrozumieć, jak dobrze Twój produkt lub usługa odpowiadają oczekiwaniom i preferencjom klientów, dzięki czemu możesz je udoskonalić przed wypuszczeniem na rynek.

Z ankiet można korzystać na dwa sposoby: wysyłać je za pośrednictwem poczty elektronicznej lub pytać ludzi bezpośrednio w sklepie (np. w kolejce w sklepie spożywczym). 

Obie metody mają swoje plusy i minusy, ale zazwyczaj wysyłanie ankiet drogą mailową działa najlepiej dla większości firm, ponieważ daje im czas na zastanowienie się nad odpowiedziami przed ich odesłaniem – a jeśli ktoś o tym całkowicie zapomni, to nie ma żadnej presji!

Zbadaj swoją konkurencję

 • Jakie produkty lub usługi są oferowane przez Twoją konkurencję?
 • Czy zauważasz jakieś luki, w których możesz zająć się wyłącznie Tobą? (np: usługami typu naprawa ubrań)
 • Warto sprawdzić czym jest popyt na dane produkty/usługi oferowane przez konkurencje i czy warto go skupić na jednym segmentu rynku – np laptopów czy smartfona dla jednego segmentu rynku – np osób starszych, które nie potrafią sobie poradzić z nowoczesną technologią

Wykorzystaj sprzedaż krzyżową, aby sprawdzić popyt na produkt

Ważne jest, aby wiedzieć, czego chcą Twoi klienci. Możesz użyć sprzedaży krzyżowej, aby poprawić swoją sprzedaż. Cross selling to podejście, które pomaga sprzedawać dodatkowe produkty lub usługi, poprzez promowanie ich z oryginalnym produktem. Na przykład, jeśli sprzedajesz samochód i chcesz zwiększyć sprzedaż, to dodaj kolejną usługę, taką jak polisa ubezpieczeniowa lub umowa serwisowa.

Korzyści ze stosowania technik cross-sellingu obejmują:

 • Zwiększenie przychodów poprzez zachęcanie klienta do zakupu więcej niż jednego produktu w tym samym czasie
 • Budowanie lojalności z klientami, którzy będą bardziej skłonni wrócić i kupić ponownie

Podsumowanie

Dobra, więc teraz wiesz jak działa ogólny popyt na rynku. Teraz możesz przeanalizować swoją konkurencję i zobaczyć, co oni dają swoim klientom. Zapytaj ich ludzi za pomocą ankiety lub sprzedaży krzyżowej, aby dowiedzieć się od nich, jakie produkty są obecnie popularne wśród Twoich klientów.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Inne wpisy

Co to jest LinkedIn

Co to jest LinkedIn?

LinkedIn to społeczność biznesowa, która umożliwia użytkownikom nawiązywanie kontaktów zawodowych, poszukiwanie pracy, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, a także budowanie

Czytaj dalej
Przewiń do góry